Jdi na obsah Jdi na menu
 


Letzigrund Stadion, Curych

 
Celková kapacita: 30,000
Počet míst k sezení: 30,000
Počet míst k stání: 0
 

Přehled zápasů na tomto stadiónu:

09.06. 18:00 Sk C Rumunsko - Francie
13.06. 18:00 Sk C Itálie - Rumunsko
17.06. 20:45 Sk C Francie - Itálie

 
 
Letzigrund je nejznámějším stadiónem ve Švýcarsku. Paradoxně ne díky fotbalu, ale atletice. Právě tady se totiž každoročně koná proslulá Welklasse, jeden nejslavnějších mítinků světa, který je považován za "Wimbledon lehké atletiky".
 
Původní stadión postavil v roce 1925 ze svých prostředků FC Curych, už o rok později jej poprvé využila švýcarská reprezentace. Ve třicátých letech minulého století se FC dostal do finančních problémů a svůj stánek prodal městu, které je jeho vlastníkem dodnes. V roce 1954 při příležitosti mistrovství světa ve Švýcarsku se sice v Curychu šampionát hrál, ne však na Letzigrundu, ale na stadiónu Hardturm, domovu konkurenčních Grashoppers.
 
Město se o Letzigrund staralo. V roce 1958 zaplatilo novou hlavní tribunu, v roce 1973 pak byly rekonstruovány obě kratší tribuny s charakteristickou křivolakou střechou. Legendární stadión následně pojal přes 23 tisícovek diváků.
 
I Euro 2008 měl hostit Hardturm, který měl být při té příležitosti kompletně přebudován v moderní arénu. Obyvatelé v okolí však úspěšně protestovali, načež musel vzít evropský šampionát zavděk Letzigrundem s atletickou dráhou. Zastaralý stadión čekala rekonstrukce v každém případě, pro potřeby Eura se jen změnil jen její rozsah.
 
21. srpna 2006 začala demolice starého Letzigrundu. Na jeho místě vznikl nákladem 71 milionů eur nový stadion pro 30 tisíc lidí. Otevřela ho, jak jinak, zářijová Weltklasse 2007. Fotbalové dění tu obnovilo derby FC Curych – Grashoppers.
 
Oba rivalové také nyní nový stadión využívají, jelikož Hardturm byl na konci loňského roku uzavřen a úplně nová aréna pro Grashoppers se teprve staví. Specialitou nového Letzigrundu je uzavřený ochoz, který v nejvyšším bodě ústí do restaurace.